Očkování proti chřipce !

09.10.2013 21:42

Informace od zdravotních pojišťoven byly aktuální k 30.9.2013.

Rovněž k tomuto datu byla uvolněna informace o úhradě vakcíny i její aplikace pro všechny klienty.

Vkládám kopii oficiálního článku ze stránek VZP, je to kompletní informace pro klienty VZP, nicméně podobné či spíše stejné bude platit i pro klienty dalších zdravotních pojišťoven.

 

 

 

30. září 2013 | výhoda | tisková zpráva | očkování

VZP nabízí všem očkování proti chřipce zdarma

Vůbec poprvé v historii nabízí od zítřka Všeobecná zdravotní pojišťovna bezplatné očkování proti chřipce všem šesti milionům svých klientů. Cílem je zvýšit proočkovanost populace, která se v České republice pohybuje jen kolem 5 %, zatímco ve vyspělých zemích je několikanásobně vyšší. Na chřipku a komplikace, které způsobí chronicky nemocným pacientům, zemřou v České republice každý rok zhruba dva tisíce lidí.

Chřipková vlna je nejsilnější na podzim a v zimě. VZP proto nabízí bezplatné očkování od 1. října do 31. prosince letošního roku. Každý klient může o očkování požádat svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace, kde mu ji lékař aplikuje.

Za vakcínu by měl pacient zaplatit částku kolem 150 korun, přibližně stejně dá za aplikaci očkovací látky. Pak stačí, aby s účtem přišel na kteroukoliv pobočku VZP, kde mu ho proplatí. Protože u různých lékařů se mohou ceny mírně rozcházet, je VZP připravena proplácet i účty s tímto malým rozdílem.

V České republice se proti chřipce očkuje asi 5 % lidí, zatímco v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku to je přes 20 % a v USA dokonce 46 %. Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou.

Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy chřipkou až o 90 %. Výhodné je to i pro samotné lékaře – čím více lidí se jim podaří naočkovat, tím méně pak hrozí, že jim v době chřipkové epidemie budou ordinace praskat ve švech.

VZP vydává ročně na prevenci stovky milionů korun a je jen logické, že část z toho půjde i na chřipku. Cílem je omezit počet nemocných i náklady s touto nemocí spojené. V uplynulém roce vykázali lékaři pojišťovně cca 80 tisíc pacientů s chřipkou. Z toho 1200 jich skončilo v nemocnici, zbytek byl ošetřen ambulantně. Zdaleka ne vždy je ale chřipka lékařem jednoznačně diagnostikována.

Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.

Více informací na www.vzp.cz/chripka

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

—————

Zpět


Aktuality

04.11.2013 19:59

Středa 6.11.2013

Oznámení o jednodenním uzavření ordinace a to ve středu 6.11.2013. Akutní ošetření je nutno řešit cestou LSPP v Novém Městě. Úterní a čtvrteční ordinace na Moravci jsou beze změn a v pátek se sejdeme opět v normálních ordinačních hodinách ve Strážku, děkuji za pochopení.  

—————

20.10.2013 20:09

Přerušení provozu

Dne 22. října 2013 bude ordinace na Moravci mimo provoz. Děkuji za pochopení.

—————

18.10.2013 21:26

Aktuální informace k očkování proti chřipce v roce 2013

K datu 17.10.2013 jsme plně zásobeni vakcínou Vaxigrip, doporučenou k očkování proti sezonní chřipce zdravotními pojišťovnami. Očkujeme každý den v ordinaci ve Strážku bez předchozího objednání , a to pacienty, kteří mají splněné podmínky pro bezplatné poskytnutí vakcíny a provedení její...

—————

09.10.2013 21:42

Očkování proti chřipce !

Informace od zdravotních pojišťoven byly aktuální k 30.9.2013. Rovněž k tomuto datu byla uvolněna informace o úhradě vakcíny i její aplikace pro všechny klienty. Vkládám kopii oficiálního článku ze stránek VZP, je to kompletní informace pro klienty VZP, nicméně podobné či spíše stejné bude platit i...

—————

09.10.2013 21:14

Napište nám!

Byli jste u nás spokojeni? Nebo právě naopak ? Chcete se s námi podělit o své zkušenosti? Chcete získat více informací? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou cennými podněty k neustálému zlepšování našich služeb. Navíc jakákoliv pochvala od spokojeného pacienta je tou nejlepší odměnou naší...

—————

09.10.2013 21:13

Vítejte na našem novém webu!

Spustili jsme novou internetovou prezentaci, na které najdete kromě obvyklého výčtu služeb i přehled aktualit. Budeme Vás informovat o probíhajících akcích nebo nových službách, které připravujeme.

—————